Rekonštrukcia bytu – nebojte sa jej!

Štandardný
rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcia bytu vykonaná profesionálmi vás ušetrí zbytočných chýb

Pri kúpe bytu vždy rozhoduje cena. Ak je cena vyššia, zrejme sa jedná o byt po čiastočnej alebo kompletnej rekonštrukcii a vy sa môžete hneď nasťahovať a pohodlne bývať. No ak je cena nižšia, čaká nás pravdepodobne menšia alebo rozsiahlejšia rekonštrukcia bytu, ktorá bude vyžadovať váš čas, energiu a v neposlednom rade aj ďalšiu investíciu. Obnova interiéru podľa vášho vkusu má ale svoje čaro. Síce si budete musieť počkať, kým sa do bytu nasťahujete, no nič sa nevyrovná pocitu, že všetko v ňom ste si navrhli sami podľa svojho vkusu – či už farba a druh obkladu v kúpeľni, kuchynskú linku alebo podlahovú krytinu. Nie sú to veci, čo sa páčili predošlému majiteľovi alebo jeho manželke, sú to veci, čo sa páčia vám a to je na tom jedinečné!

Rekonštrukcia bytu – začíname

Rekonštrukcia bytu nie je niečo, čo sa dá spraviť za jeden deň a preto si ju radšej dobre naplánujte. V prvom rade si ujasnite, koľko chcete na prerábku bytu minúť a k tomu prirátajte aj nejakú rezervu pre neočakávané výdavky – je dobré byť na ne pripravení, aby vás potom nezaskočili. Rozmyslite si, či si budete všetko robiť svojpomocne alebo za pomoci rodiny, no ak si na niektoré veci netrúfate, radšej to nechajte na profesionálov – predídete tým dodatočným škodám. Vyhraďte si reálne obdobie, ktoré na rekonštrukciu bytu budete potrebovať a pokiaľ sa jedná o rozsiahlejšiu prerábku, nájdite si dočasné bývanie. Dôležité je aj obdobie, kedy sa pustíte do prác. Ideálne je vynechať zimný čas a začať až na jar. Optimálne počas teplých mesiacov, pretože materiály nielen lepšie schnú, ale bude sa vám aj lepšie vetrať pomocou dokorán otvorených okien.

rekonštrukcia bytu

Na internete môžete nájsť množstvo inšpirácii

Rekonštrukcia bytu s povolením

Pri všetkom tom plánovaní ale nezabudnite na potrebné formality. Rekonštrukcia bytu okrem vás ovplyvní aj životy vašich susedov a preto by ste ich mali na to upozorniť. Vyhnete sa tým rôznym nepríjemnostiam, často krát aj udaniam. A v neposlednom rade majte na rozume, že ak plánujete búrať nejaké tie steny, zväčšovať otvor na dvere či okná, určite sa predtým poraďte so statikom. Pokiaľ by ste totižto zbúrali nosné steny, mohol by sa vám zrútiť strop alebo v krajnom prípade padnúť aj celý dom. Taktiež nezabudnite kontaktovať stavebný úrad – niekedy stačí budúce zmeny iba ohlásiť, no na niektoré zásahy potrebujete stavebné povolenie.