Chrániče na freestyle MotoCross

Štandardný
Chrániče na motorku

Chrániče na motorku aj pre profesionálov a amatérov

 

Keď niekto povie slovo MotoCross, každý si hneď predstaví preteky na enduro motorkách po zablatenej dráhe. Takéto preteky však nie sú jedinou formou MotoCross-u. Existuje totiž ešte freestyle MotoCross a slovo freestyle obracia MotoCross o 180 stupňov na adrenalínovú šou. Pri obidvoch formách MotoCross-u, no najmä pri freestyle musíte byť poriadne chránení. Freestyle MotoCross zahrňuje rôzne skoky a kaskadérske kúsky, pri ktorých dochádza k nebezpečným pádom a práve preto je ochrana veľmi dôležitá.

Ako vznikol freestyle MotoCross

Táto motocyklová disciplína, ktorá vznikla pri motokrosových pretekoch, sa v dnešnej dobe teší veľkej diváckej obľube. Dych berúce skoky jazdcov na upravených motokrosových strojoch, predvádzajúce najrôznejšie nebezpečné ale divácky veľmi atraktívne triky. Pôvod tejto disciplíny je v spojených štátoch, kde sa v polovici osemdesiatych rokov počas superkrosových pretekov začali objavovať prvé pokusy o predvádzanie napínavých skokov. V deväťdesiatych rokoch začali jazdci vytvárať jednotlivé triky a potom ich pomenovávať. Priekopníkmi tohto nového športu boli jazdci Mike Metzger, Jeremy McGrath a Mad Mike Jones. Prvá oficiálna FMX (freestyle MotoCross) preteky sa konali v americkom Castaic Lake v roku 1996. Prvým svetovým šampiónom sa potom stal devätnásťročný Španiel Edgar Torronteras. Medzi priekopníkov určite môžeme zaradiť aj Travisa Pastranu, ktorý je ešte aktívnou legendou tohto športu a stále pridáva nové bláznivé kúsky.

Chrániče na motorku

Chrániče na motorku do ťažkých podmienok

Aké používajú jazdci chrániče na freestyle MotoCross?

Ako som už spomínal, oblečenie musí ochrániť jazdca pred niekedy až mrazivými pádmi. Chrániče na freestyle MotoCross sú veľmi podobné ako na samotný MotoCross. Základom je samozrejme prilba a okuliare. Vrchná časť tela je zväčša chránená chráničom hrudníku a chrbta v podobe vesty (tzv. korytnačky), ktoré dopĺňajú chrániče lakťov. Chrániče kolien si jazdci volia individuálne. Poznáme totiž obyčajné chrániče kolien, ktoré chránia koleno proti nárazu, no oveľa bezpečnejšou formou sú kolenné ortézy, ktoré koleno nepustia do neprirodzených polôh a tak zabraňujú zraneniam. V neposlednom rade sú určite moto-čižmy, rukavice a dokonca niektorí pretekári používajú aj ľadvinové pásy.